Opowieść o malarzu i jego służącej

Dziewczyna z perłą – historia pewnego obrazu

"Dziewczyna z perłą"/Materiały prasowe

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: Średni

Film „Dziewczyna z perłą”, który powstał w oparciu o książkę autorstwa Tracy Chevalier, opowiada o niezwykłej relacji, która połączyła słynnego malarza Johannesa Vermeera z jego służącą, Griet. Colin Firth i Scarlett Johansson stworzonymi przez siebie kreacjami oddają nie tylko ducha XVII-wiecznej Holandii, ale również wprowadzają widza w niezwykły świat wielkiej sztuki. Chociaż Vermeer nie namalował w swoim życiu zbyt wielu obrazów, przeszły one do historii jako jedne z najwybitniejszych w dziejach. Jeden z najsłynniejszych przedstawia jego piękną i tajemniczą służącą.

Tytuł oryginalny: Girl With a Pearl Earring
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2003
Premiera: 31 sierpnia 2003
Reżyseria: Peter Webber
Scenariusz: Olivia Hetreed/Tracy Chevalier

Opis fabuły

Akcja filmu rozgrywa się w XVII wieku w holenderskim mieście Delft. Trwa właśnie okres wojen katolików z protestantami, a także wielkiego rozkwitu handlu oraz sztuki. W Europie panuje określony porządek społeczny, który jest wyznaczany poprzez pochodzenie oraz poziom zamożności. Szesnastoletnia Griet rozpoczyna właśnie pracę u jednego z najbardziej wziętych malarzy w mieście, Johannesa Vermeera. Dziewczyna od razu przyciąga uwagę malarza, na którym wrażenie robi nie tylko jej uroda, ale także wewnętrzny spokój oraz wrodzona intuicja artystyczna i fascynacja sztuką. Mężczyzna pomału zaczyna odkrywać przed nią kolejne tajniki swojego rzemiosła i pozwala jej poznawać niezwykły świat pełen kolorów oraz piękna. Wkrótce między dwojgiem zaczyna się rodzić specyficzna więź, która zaczyna budzić niepokój ze strony zaborczej żony i teściowej Vermeera. Malarz nie przejmuje się tym jednak i czyni Griet jedną ze swoich muz. Griet nie zdaje sobie jednak sprawy, że relacja łącząca ją z malarzem może na nią ściągnąć niebezpieczeństwo.


Zwiastun

Obsada

Colin Firth – Johannes Vermeer
Scarlett Johansson – Griet
Tom Wilkinson – Van Ruijven
Judy Parfitt – Maria Thins
Cillian Murphy – Pieter
Essie Davis – Catharina Vermeer
Joanna Scanlan – Tanneke
Alakina Mann – Cornelia Vermeer
Nathan Nepper - Johannes

Jeśli spodobała wam się „Dziewczyna z perłą”, koniecznie zobaczcie inny świetny dramat „Wyobraź sobie”. Gorąco zachęcamy również do zapoznania się z takimi filmami jak „Tristan i Izolda” oraz „Spokój w duszy”.Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO