Walka o godność

Filadelfia – najważniejszy film poruszający problem AIDS w historii kina

„Filadelfia” to pełnometrażowy film z gatunku dramatu, produkcji USA. Reżyserem jest Jonathan Demmy, laureat Oscara za „Milczenie owiec”, zaś scenariusz to dzieło Rona Nyswanera. Wytwórniami były: Clinica Estetico oraz Tristar Productions, które zajęło się również dystrybucją. Światowa premiera miała miejsce 23 grudnia 1993r. Film spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem wśród widzów i krytyków. Jest uznawany za najważniejszy film dotyczący tematyki śmiertelnej choroby – AIDS i dyskryminacji ludzi na nią cierpiących. Do dziś uznawany jest za wzorzec tego gatunku, oraz jeden z lepszych dramatów. Został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym dwiema statuetkami Akademii Filmowej – Oscar dla Toma Hanksa za pierwszoplanową rolę oraz Oscar dla Bruce’a Springsteena za otwierającą piosenkę „Streets of Philadelphia”. 

Tytuł oryginalny: Philadelphia
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Jonathan Demme
Scenariusz: Ron Nyswaner
Rok premiery: 1993
Kraj: USA
Platforma: Player.pl

Materiały promocyjne filmu

Filadelfia – opis fabuły

To historia Andrewa Becketta – prawnika z Filadelfi, który skrzętnie poświęca się swojej pracy i osiąga znakomite wyniki. Cieszy się szacunkiem i uznaniem wśród przełożonych i współpracowników do momentu, w którym wychodzi na jaw, że choruje na śmiertelną chorobę AIDS. Skrywał to w tajemnicy, gdyż zaraził się tym w wyniku zdrady, jakiej dopuścił się w przeszłości. Teraz żyje w szczęśliwym związku z Miguelem, o czym wie tylko jego najbliższa rodzina. Zostaje ofiarą dyskryminacji ze strony pracodawców, którzy w końcu zwalniają go pod pretekstem zaniedbywania obowiązków. W tym momencie stan Andrewa pogarsza się, choroba przechodzi do kolejnego stadium rozwoju. Zdesperowany i rozgoryczony postawą społeczeństwa postanawia walczyć o swoje prawa. Zatrudnia adwokata Joe Millera, z którym zawalczą o wysokie odszkodowanie. Ich misją nie są jednak tylko pieniądze, lecz walka z niesprawiedliwym systemem i społecznymi uprzedzeniami. Film obecnie dostępny jest w streamingowych serwisach Chili, rakuten, iTunes czy Player.pl.


Filadelfia – zwiastun

Filadelfia – obsada

Tom Hanks – Andrew Beckett
Joanne Woodward – jako Sarah Beckett
Denzel Washington – Joe Miller
Antonio Banderas – Miguel Alvarez
Karen Finley – Dr Gillman
Jeffrey Williamson – Tyrone
Charles Glenn – Kenneth Killcoyne
Ron Vawter – Bob Seidman
Anna Deavere Smith – Anthea Burton
Stephanie Roth – Rachel Smilow
Jason Robards – Charles Wheeler
Daniel Chapman – Opowiadający historię w klinice
Katie Lintner – Alexis
Jiggs Walker – Punchline
Charles Techman – Ralph Peterson
Roberta Maxwell – Sędzia Tate

W filmie wystąpił między innymi Antonio Banderas, którego podziwiać możemy także w produkcjach takich jak Ból i blask i Skóra, w której żyję

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: Średni


Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO