Jeden z najlepszych filmów w historii

Gladiator - poruszająca historia Maximusa

"Gladiator" To pełnometrażowy film kostiumowy produkcji amerykańsko-brytyjskiej. Reżyserem tego dzieła jest Ridley Scott, którego pracę mogliśmy podziwiać w takich utworach jak „Łowca androidów” czy „Obcy -8. pasażer Nostromo”. Opracowaniem scenariusza zajął się David Franzoni. Tytuł ujrzał światło dzienne 1 maja 2000 roku w kinach światowych. Polscy widzowie mogli zapoznać się z tytułem najwcześniej 14 lipca 2000 roku. Akcja dzieje się w czasach starożytnego Rzymu. Obok postaci historycznych, jak cezar Marek Aureliusz czy jego syn Kommodus, występują też postacie fikcyjne takie jak główny bohater, generał Maximus – ma on jednak kilka pierwowzorów historycznych. Inspiracją do filmu był między innymi obraz Jean-Léon Gérôme z 1872 roku pod tytułem „Pollice verso”. Film otrzymał 5 Oscarów w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy dla Russel Crowe, najlepsze efekty specjalne, najlepsze kostiumy oraz najlepszy dźwięk.
Gdzie możemy obejrzeć film "Gladiator"? Obecnie produkcja dostępna jest za pośrednictwem serwisów Chili, iTunes, Player, Netflix, Amazon Prime Video czy Rakuten. 

Tytuł oryginalny: Gladiator
Gatunek: Dramat / Kostiumowy
Reżyseria: Ridley Scott
Rok produkcji: 2000
Kraj: USA / Wielka Brytania

Materiały promocyjne filmu

Gladiator – opis fabuły

Rok 180. Rzymskie legiony dowodzone przez generała Maximusa Decimusa Meridiusa odnoszą kolejny triumf nad barbarzyńskimi Germanami. Umierający Marek Aureliusz prosi zwycięzcę, aby po jego śmierci został protektorem Rzymu, zwalczył panującą korupcję i przywrócił władzę ludowi. Wódz marzy jednak o powrocie do swojej ukochanej żony i syna. Tymczasem syn cesarza, Kommodus, jest zazdrosny o zwycięskiego generała. W gniewie zabija ojca i sam obejmuje rządy. Bliscy Maximusa zostają zamordowani, a on sam cudem unika śmierci. Zostaje schwytany przez handlarzy niewolników. Wkrótce on i jego nowy przyjaciel Juba trafiają w ręce Proxima, właściciela szkoły gladiatorów. Ten dostrzega wielki potencjał Maximusa i wysyła go do rzymskiego Koloseum.


Gladiator - zwiastun

Gladiator - obsada

Russell Crowe jako Maximus Decimus Meridus
Joaquin Phoenix jako cesarz Kommodus
Connie Nielsen jako Lucylla
Oliver Reed jako Proximo
Richard Harris jako cesarz Marek Aureliusz
Derek Jacobi jako senator Grakchus
Djimon Hounsou jako Juba
Ralf Möller jako Hagen

Russell Crowe to genialny aktor, którego podziwiać możemy także między innymi w filmach Informator czy Robin Hood

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: Średni


  • 21 października 2020


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO