Najlepsze polskie bajki - kreskówkowy wspomnień czar

koziolek matolek

Najlepsze polskie bajki – kreskówkowy wspomnień czar

Polskie kreskówki mogą stanowić świetną zabawę dla całej rodziny. Młodszych widzów zaciekawią nieznane bajki, a starsi z rozrzewnieniem wspominać będą czasy młodości. Polskie animacje obejrzeć można za pośrednictwem internetu i TVP Kultura. Niektóre z nich są prawdziwymi perełkami, które na stałe weszły do polskiej kultury masowej. Któż z nas nie zna Reksia, kota Filemona czy Bolka i Lolka? Cofnijmy się nieco w czasie i przypomnijmy sobie najciekawsze i kultowe polskie kreskówki.

Bolek i Lolek

Przygody dwóch braci, które nieprzerwanie przez wiele lat bawiły najmłodszych widzów. Na pewien czas do chłopców dołączyła też niesforna dziewczyna – Tola. Kreskówka emitowana była w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, ostatecznie produkcję zakończono w 1986 roku.

 

Koziołek Matołek

Każdy z nas ma swoje wymarzone Pacanowo, do którego zmierza. Przesympatyczny bohater nie wypowiedział co prawda ani jednego słowa, ale jego zabawne perypetie przyciągały i nadal przyciągają przed telewizory rzeszę fanów. 

Zaczarowany ołówek

Chłopiec o imieniu Piotrek jest posiadaczem magicznego ołówka. Wszystko co narysuje za jego pomocą staje się rzeczywistością. Niezwykły przedmiot pomaga Piotrkowi w rozwiązywaniu codziennych problemów i jest powodem wielu zabawnych perypetii.

Kot Filemon

Podobno wraz z wiekiem przestajemy być Flemonem i stajemy Bonifacym. Ten pierwszy to pełen życia kociak, którego fascynuje świat. Bonifacy to leniwy i doświadczony przez życie kocur, który ceni sobie odpoczynek. Zwierzęta są bohaterami wielu opowieści, oprócz formy odcinkowej produkcja doczekała się także 3 filmów. 

Porwanie Baltazara Gąbki

Kryminał w formie kreskówkowej? Jak najbardziej. Tytułowy Baltazar jest naukowcem, którego porwano. Uratować mają go Smok Wawelski i kucharz Bartolini Bartłomiej. Ich poczynania stara się udaremnić mroczna postać – szpieg Karamba. 

 


Wędrówki Pyzy

Tytułowa bohaterka jest ...pyzą, ulepioną przez jedną z gospodyń domowych. Co ciekawe, kreskówka przybliża widzom tradycje i zwyczaje z różnych regionów Polski, po których podróżuje przesympatyczna Pyza. 

Miś Uszatek

Jedna z animowanych legend PRL-u. Przez wiele lat przygody sympatycznego pluszaka przyciągały przed ekran najmłodszych widzów. Dziś jest to bajka relikt, przy której prawdopodobnie lepiej bawią się dorośli niż ich pociechy. Mimo wszystko Uszatek stanowi kawał historii polskiej animacji.

Muminki

Niewielu jest takich, wśród których Buka nie wywoływała przerażenia. Losy tytułowych Muminków, czyli sympatycznych stworków, i ich przyjaciół doczekały się kilku polskich ekranizacji. Buka natomiast była potworem, który budził grozę w fantastycznym świecie. Do palety barwnych postaci dodać trzeba Małą Mi i Włóczykija, którzy do dziś są wspominani z rozrzewnieniem.

 

Uwielbiasz bajki? Przeczytaj również ranking najlepszych bajek na świecie.Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO