Film Feliksa Falka

Wodzirej – bezwzględna walka o wymarzoną posadę

Kadr z filmu "Wodzirej"/YouTube

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: Średni

„Wodzirej” to dramat obyczajowy z Jerzym Stuhrem w roli głównej, który w 1978 roku był nominowany do Złotych Lwów w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Został również nagrodzony Złotym Gronem i nagrodą Don Kichot na festiwalu Lubuskie Lato Filmowe. Film, który został nakręcony przez Feliksa Falka, jest zaliczany do nurtu kina moralnego niepokoju. Produkcja opowiada o losach początkującego konferansjera, który marzy o poprowadzeniu prestiżowej imprezy. Żeby osiągnąć swój cel rozpocznie grę, w której wszystkie chwyty są dozwolone.

Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 1978
Premiera: 24 lipca 1978
Reżyseria: Feliks Falk
Scenariusz: Feliks Falk

Opis fabuły

Film przedstawia historię Lutka Danielaka, który znajduje się na samym końcu hierarchii wodzirejów-konferansjerów w wojewódzkim oddziale „Estrady”. Zajmuje się przede wszystkim obsługą przyjęć dla dzieci i rencistów, a także szkolnych zabaw. Nie ma własnego mieszkania, więc wynajmuje pokój u kolegi z pracy, Romka. Nie może się pogodzić ze swoją niską pozycją i postanawia ubiegać się o prowadzenie prestiżowego balu, który jest organizowany z okazja otwarcia hotelu „Lux”. Pomoc w osiągnięciu tego celu obiecuje mu dyrektor Wydziału Kultury. Mimo to, aspirujący wodzirej stara się na własną rękę wygryźć starszych kolegów z branży. Zaczyna więc składać anonimowe donosy, szantażować konkurentów, a nawet świadczyć usługi seksualne. Pomału jego działania zaczynają przynosić pierwsze efekty i pogrążać rywali, w tym Romka. Wkrótce Lutek otrzymuje wymarzone zadanie poprowadzenia wystawnego balu. Wszystko się jednak znacznie komplikuje, gdy Romek dowiaduje się o niecnych działaniach prowadzonych przez jego współlokatora.


Zwiastun

Obsada

Jerzy Stuhr – Lutek Danielak
Bogusław Sobczuk – Dyrektor Wydziału Kultury
Wiktor Sadecki – Czesław Lasota
Sława Kwaśniewska – Mela
Michał Tarkowski – Romek Hawałka
Jerzy Kryszak – Rysiek Przybylski
Alfred Freudenheim – Dyrektor „Estrady”
Jana Švandová – Ula
Ewa Kolasińska – Iza
Ryszard Kotys - Kazik

Jeśli zainteresował was „Wodzirej”, z pewnością spodoba wam się również poruszający film „Brothers At War”. Zachęcamy również do zapoznania się z takimi produkcjami jak „Hobbit: Niezwykła podróż” czy „Simpsonowie: Wersja kinowa”.Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO